Zvracení

Zvracení je u dětí dost časté. Každý někdy zvracel nebo alespoň někoho zvracet viděl, a tak si myslím, že popisovat průběh je zbytečné. Zvracení může mít mnoho příčin. Nejčastěji jde o gastritidu („střevní chřipku“). Další v pořadí u dětí je dietní chyba, třetí je zvracení při kašli a po spolykání hlenů.

Pak následuje řada dalších příčin: akutní břišní nemoci (např. slepé střevo), choroby mozku, různé vrozené vady, psychické stavy, otravy… Nejdůležitější je, kolikrát dítě zvracelo a zda toleruje tekutiny. Pokud si dítě jednou nebo dvakrát ublinklo (jak se říká „chlapsky odplivlo“), patrně se jedná o dietní chybu a pak stačí dietní režim a dostatek tekutin. Horší je, pokud člověk opakovaně zvrací a neudrží v sobě ani tekutiny (tomu pak říkáme Chačaturjan neboli šavlový tanec). Pak hrozí, zejména u malých dětí, dehydratace. Zvláště pokud se přidá průjem a teplota. Zde už musíme být na pozoru. Bohužel maminkám nejvíce vadí, že dítě nic nejí, snaží se do něho nacpat aspoň chleba s máslem, popřípadě „dietní“ párek s hořčicí a rohlíkem! Jídlo je v tuto dobu nebezpečné. Nejdůležitější je dostat do dítěte opatrně tekutiny, jídlo pak dožene. Dobrá je Smecta (přestože je na průjem) rozpuštěná v ředěné Cole – toto pak podávat po lžičkách. Je potřeba si s tím doslova vyhrát – 2-3 lžičky po 5 minutách. Protože pokud dítěti dáte více tekutin na podrážděný žaludek, pak hrozí opětovné zvracení.

Pokud ani takto dítě tekutiny netoleruje, je na místě hospitalizace a infúze. Samozřejmě, pokud se přidají další příznaky – ztuhlé a bolestivé břicho, světloplachost, výrazné bolesti hlavy, vysoké teploty atd. - je vhodné vyhledat lékaře. Takže, pamatujte, nejdůležitější jsou tekutiny. V tomto případě bych ale nedoporučoval alkoholické nápoje, protože by se vám mohlo ještě přitížit!