Infekty v zimě

Přišla zima a s ní plískanice, časté změny počasí a přechody ze zimy do tepla a obráceně. V této době se logicky daří bacilům. Jaké jsou v zimě nejčastější nemoci?

Většinou (asi z 90%) se setkáváme se záněty nosohltanu. Projevují se kašlem, rýmou, škrábáním v krku. Nebývají teploty. Na léčbu stačí léky na odhlenění (Ambrobene, Hedelix, Bromhexin, Pneumolysin) a kapky do nosu (Vincentky, Nasivin, výborná je mořská voda). Nejčastější příčinou jsou viry. Bohužel k těmto nemocem přispíváme i stravou. Problém je v kyselinách, které strava stále více obsahuje. Tyto kyseliny naleptávají sliznici a způsobují záněty. Nejhorší jsou tvrdé bonbony (lízátka, bonpary…) , ovocné nápoje a jižní ovoce - především citrusové plody kiwi. Jižní ovoce se v zimních měsících dováží z jižní Ameriky zelené. Pokud se v kontejneru najde jediný nažloutlý plod, pak se celý kontejner vyhazuje. Zbytek dozrává v ochranné atmosféře, což není přirozený postup. Rodiče si myslí, jak dělají dětem dobře, že jim dodají vitamíny, ale spíše je poškozují. Přes zimu bychom měli jíst jen to, co tu uzrálo a dá se přes zimu uchovat – ostatně jsme na to zvyklí. Co je třeba dětem dodat je vápník! Rozhodně bych doporučil pevnou nebo práškovou formu. Rozpustné kalcium není vhodné pro obsah látek, které způsobují šumění. Jsou to opět kyseliny, které odvápňují. Takže rozpustné kalcium nemá větší efekt. Dále jsou vhodné chladné nápoje, protože „bacilky“ se v chladu nemnoží.

Poměrně časté jsou záněty průdušek (opět virového původu). Průběh je opět většinou bez teplot. Dominuje kašel, prodloužený výdech, při vážnějším průběhu dušnost. Přispívá k tomu topná sezóna, jednak vysoké teploty a pak suchý vzduch. Vhodné je hodně větrat, teploty v místnosti udržovat do 21 st. C. Měli bychom spát při otevřeném okně. Pokud dítě nemá teplotu, doporučuji procházky na čerstvém vzduchu – provzdušní se plíce. Na čerstvý vzduch nikdo nezemřel, samozřejmě pokud neumrzl.

Poměrně zřídka se setkáváme se zápalem plic. Příznaky: kašel, teplota, dušnost, únava (o onemocnění dolních cest dýchacích se rozepíši v některým z příštích článků).

S angínou se v zimě většinou nesetkáme. V tuto dobu sem již přichází chřipka. Příznaky: Teplota i přes 39 st.C., bolesti kloubů a svalů, bolest hlavy. Teplota většinou dobře reaguje na Paralen nebo Ibuprofen. Při vysokých teplotách je vhodné střídat Paralen s Ibuprofenem po 4 hodinách. Výborné jsou tzv. švédské zábaly: napustíte vanu vodou, která má stejnou teplotu jako dítě, do této vody dítě na chvíli namočíte, pak ho posadíte na okraj vany s nohama ve vodě a necháte ho oschnout. Tento postup je dobré opakovat. „Odparné“ teplo je tak velké, že teplota krásně klesne. Maminky jsou většinou vyděšené z teploty. Pokud po poklesu teplot má dítě zájem si hrát a ožije, pak se většinou nejedná o nic vážného. Když vám dítě leží při zvýšených teplotách jako plástev, pak vyhledejte lékaře. Čínské přísloví praví: Když jste nemocní, můžete si za to většinou sami. Jednoduše řečeno – jak se k tělu chováme, tak nám postupem času nakope. Musíme se snažit, abychom byli zdraví – dávat si pozor na stravu, sportovat, málo topit, vlhčit vzduch a žít na čerstvém vzduchu – doma spíme zásadně při otevřeném okně, protože v mrazu vám z venku žádný bacil nepřiletí.

MUDr. Petr Lukeš ml.